Enter Title  
 

מדור המתמידים בבניה.... אנחנו מעדכנים ומוסיפים...

 

בסיס הפעלת מתמי"דים בכפר סירקין
 
מהי יחידת המתמי"דים?
 
יחידת המתמי"דים (מתנדבים במדים) היא יחידת המתנדבים של משמר הגבול.
מטרתה העיקרית לפעול במגזר הכפרי ולהביא להקטנת הגנבות ונזקי נפש ורכוש הנגרמים לתושבים בכלל ולחקלאים בפרט, וכן לסייע בפעילות הביטחון השוטף לסיכול פיגועי מחבלים.
 
המתמי"דים פועלים במדי משמר הגבול, מסיירים בשטח באמצעים מגוונים: ברכבי 4 X 4,   על גבי סוסים או אופניים ולעתים בכלי רכב פרטיים. הצוותים מצוידים בכלי נשק, מכשירי קשר וציוד עזר כגון: ערכה לפריסת מחסום, משקפת, אמצעי ראיית לילה, פנס, זרקור וכדומה.
 
בסיסי ההפעלה של המתמי"דים פרוסים במגזר הכפרי ברחבי הארץ. הם ממוקמים בתוך הישובים, ומתוכם יוצאים המתמי"דים לסיורים בשטחים החקלאיים ובתוך היישובים.
 
בראש כל בסיס עומד מפקד הבסיס, בדרך כלל תפקיד בשכר, והוא כפוף לקצין מתמי"דים ולמפקד חבל המועצה האזורית הרלוונטית במשמר הגבול.
 
בסיס הפעלת מתמי"דים בכפר
 
בסיס המתמי"דים חגג לאחרונה עשר שנים לקיומו. הבסיס הוקם ב- 15 ליולי 1999 . הרוח החיה בהקמת הבסיס ומפקדו מאז ועד היום- הוא הדס כפיר, בן הכפר.
 
עוד לפני הקמת הבסיס בכפר, כבר בשנת 1995 ,"גרר" אחריו הדס חברי כפר להתנדב במסגרת בסיס ההפעלה במושב מזור השכן. (ב "החמישיה הפותחת" היו : הדס כפיר, ניר מורג, משה ברנע ....). חלומו של הדס היה להקים בסיס הפעלה בכפר. ואכן כאשר מספר המתנדבים מהכפר הלך ועלה, דרש הדס לפתוח בסיס חדש בכפר סירקין. דרישתו/חלומו התגשמו, כאמור, לפני עשר שנים.
 
היום (יולי 2009) מונה הבסיס כ 75 מתנדבים ומתנדבות, רובם מהכפר. חלק לא מבוטל הם אנשי השיכון ושכונת בלינסון. מספר מתנדבים מגיעים ממקומות אחרים כגון: כפר סבא, פתח תקוה, שוהם , וזאת על בסיס הכרות אישית עם הדס או מישהו אחר מהבסיס. טווח הגילים גדול- החל מנערים בני 17 ועד למבוגרים בני 67.
 
כמעט כל לילה יש משמרת ערב, מ- 7:00 עד חצות, ולעיתים קרובות גם משמרת שניה מחצות עד 5:00 לפנות בוקר. מדי פעם יש גם משמרות יום (07:30 – 13:00).
 
 
פעילות המתמי"דים היא בעיקר הרתעתית- מחסומים בכניסה לכפר ובסביבתו הקרובה , נוכחות ברחובות הכפר ובשטח, תשומת לב למפגעים ולשינויים בנוף- כל זה בבחינת מניעה והרתעה. אך לא אחת נקראים המתנדבים לצאת ולהגיב לאירוע בפועל ואז מצליחים למנוע ולעיתים גם לאתר את הגנבים או את רכבם.
 
פעילות המתמי"דים בכפר הורידה משמעותית את מספר הגניבות הן בתוך הכפר והן בשטחים החקלאיים. הדבר מוכח בפועל כאשר משווים את מספר האירועים בכפר למספרם במושבים אחרים בסביבה.
 
חלק מהמתמי"דים מהווים את כיתת הכוננות שתפקידה להגיב מידית במקרה של אירוע חריג בתוך הכפר.יחידה זאת מופעלת ע"י הדס בתפקידו כרב"ש (רכז בטחון שוטף).
 
לאחרונה הוקמה יחידת סיור על אופנים, שחבריה מגויסים כמתמי"דים. תפקידה לסייר בכפר ובשדות, ולהגיע למקומות אליהם לא נתן להגיע כברכב - בין שורות המטעים או בתוך הפארקים - וכן לבצע סיורים שקטים בתוך הכפר בשעות הלילה.
 
פעילויות עם גורמים נוספים
 
המתמי"דים מעורבים מאד בחיי הכפר. מידי פעם נקראים המתנדבים לאבטח אירועים של הכפר כגון יום העצמאות, אירועי פורים, שבועות וכד'. (קישור למכתב תודה של הכפר)
 
מידי פעם נקראים המתמי"דים לעזרת משמר הגבול בפעילויות לאיתור שב"חים (שוהים בלתי חוקיים) או כאלה שמסייעים להם בהסעות, או לעזרה בהכוונה ושמירה באירועים חריגים כגון אירועי פח"ע (פעילות חבלנית עויינת).
הבסיס משתתף בפעולות למען הקהילה מטעם מג"ב: בימי הסברה של מג"ב בבתי הספר במועצה ובפתח-תקווה, ובפעילות מג"ב בקייטנות של עמותת "זיכרון מנחם". עמותה זו אומצה ע"י משמר הגבול וכל קיץ במסגרת הקייטנה יש יום משמר הגבול- בו מוצגות יכולות החייל בפני הילדים ואח"כ מטיילים אתם ברכבי השטח של מג"ב. (קישור לתמונות מקייטנת זיכרון מנחם, קיץ 2008 )
 
 
בסיס סירקין ידוע בקשריו הטובים עם התחנות הקרובות של משטרת ישראל: פתח-תקווה וראש-העין. פעילויות משותפות עם המשטרה הכחולה הניבו לא אחת תפיסות של מפירי חוק ומניעה של גניבות ומעשי פשע רבים.
 
לבסיס קשר הדוק עם השוטר הקהילתי במועצה ועם השוטר הקהילתי במושב מזור.
 
הבסיס נמצא בקשר מתמיד עם גורמי הביטחון במועצה האזורית. המתנדבים מגיעים לאבטח אירועים שונים של המועצה: ימי ספורט של בתי הספר, צעדות, טיולי אופנים וכד'. (קישור לתעודת הוקרה מהמועצה)
 
במלחמת לבנון השניה ובמבצע עופרת יצוקה יצאו מתמי"דים לעזרה בגליל המערבי וביישובי עוטף עזה. בצפון- עזרו המתמי"דים בחלוקת מזון לבתי הקשישים והנכים. בדרום- עסקו בזיהוי הנפילות, באיתורן ובהכוונת הכוחות המיוחדים אל מקום האירוע. (קישור לתעודות הוקרה מג"ב צפון
                                                                                                                                                    ומג"ב דרום)
 
על פעולות אלה זכה הבסיס על מתנדביו במכתבי תודה ובתעודות הוקרה.
 
לאחרונה זכה הבסיס בתעודת הצטיינות לחציון הראשון בשנת 2009 , מטעם מג"ב מרכז. (קישור לתעודת הצטיינות)
 
 
התנדבות למתמידים
 
מי יכול להתנדב ?
 
-         יוצא/ת צבא, (לא חייב/ת להיות יוצא/ת יחידה קרבית)
-         עד גיל 55 (השירות עצמו עד גיל 67 בלבד)
-         בריאות תקינה
-         ללא רישום פלילי
-         נוער כיתות יא' יב'
 
תהליך הקליטה של המתנדב
 
-         ראיון קבלה אצל המב"ס (הדס)
-         מלוי טפסים
-         בדיקה ואשור משטרת ישראל
-         קורס הכנה בן מספר מפגשים בשעות הערב
 
התחייבויותיו של המתנדב  
 
-         יציאה למשמרות בנות 6 שעות, לפחות פעמיים בחודש.
-         אמוני ירי במטווח אחת לשנה.
-         השתתפות בהדרכות והשתלמויות חובה , פעם בשנה.
 


 
דבר המב"ס (מפקד הבסיס):
 
במלאות עשור לבסיס המתמי"דים בכפר, ולאור הצלחת הפעילות והירידה במספר אירועי הגניבות בכפר (יחסית למושבים אחרים באזור), אני קורא לחברים ולתושבים במושב להתנדב לפעילות המתמי"דים ולעבות את כוח האדם העומד לרשות הבסיס.
רכב הסיור עומד לרשותנו 24 שעות ביממה, וניתן לנצלו הרבה יותר אם יעלה מספר המתנדבים. ככל שיגדל מספר השעות בהן נראה רכב סיור מסתובב בכפר ובשדותיו – כן תגדל ההרתעה.
אני קורא לחברים ולתושבים לדווח לי טלפונית על כל אדם או רכב חשוד שמסתובבים בכפר, תוך ציון מכסימום פרטים מזהים כגון- פרטי לבוש, מספר רכב וכו'.
בכוונתי לנצל את אתר הכפר לדווח לתושבים ולהפנות תשומת לבם לאירועים חריגים הדורשים התייחסות מיוחדת מצד התושבים כגון: ריבוי גניבות באזור מסוים בכפר, הסתובבות של רכב או אנשים חשודים וכו'.
אחד ממרכיבי הביטחון בכפר הם השערים האוטומטיים ביציאה לשדות. מידי פעם אנו מוצאים שער שנשאר פתוח "בזכות" חסימת העין האלקטרונית... אני פונה לחברים ומבקש להפסיק עם מנהג קלוקל זה! מלבד הנזק הביטחוני, נגרם גם נזק למנגנוני השערים. ההסדר הקיים כיום לפיו ניתן לפתוח את השער ע"י צלצול מהטלפון הנייד (ללא תשלום) הוא נוח וזמין, ולא ברור מדוע עדיין יש כאלה שמוצאים לנכון לחבל בשערים ולפגוע בביטחון התושבים!!!
שיתוף פעולה מצד חברי הכפר ותושביו מהווה תנאי ראשוני להצלחת המשימה – הגברת הביטחון האישי והקהילתי בכפר!
 
                                      הדס כפיר – מפקד בסיס ההפעלה בכפר


מספרי טלפון חשובים:
משרד בסיס ההפעלה – טל/פקס 9095648 – 03
רכב המתמי"דים 3435081 – 057
הדס כפיר 2575799 – 052
שומר לילה בכניסה לכפר 7591925 - 057
שוטר קהילתי במועצה – שמשון 6273406 – 050
שוטר קהילתי במזור – ארז 6277646 – 050
מוקד הביטחון במועצה 9000629 - 03
 
 מרכיבי ביטחון בכפר
מתמי"דים:      סיורים ברכב 4 X 4
                   סיורים באופנים
                   כתת כוננות
שומר לילה בכניסה לכפר
שומר בית-הספר
שערים ומחסומים סביב הכפר
 
 


חגיגת עשור לבסיס ההפעלה בכפר
 
בבניה....)

 

 

תודה ליעל כפיר על איסוף המידע, התמונות והתעודות

    
הרשמה      כניסה לחברים
אתר על ידי אתרים ת.ר. בע"מ  |  Site by AtarimTR LTD