צפיה במאמר  
 

מאמרים אחרונים | Archives | חיפוש

יום שישי 01 מאי 2009
כפר נחמן / זאב וילנאי
By SuperUser Account @ 21:46 :: 1996 Views
 

כפר נחמן / זאב וילנאי
מזרחית לפתח תקוה הוקם על אדמת הקק"ל, מושב עובדים חדש, בשם כפר נחמן. המושב נוסד בראשית תרצ"ו. הוקמו בו 100 בתים. 50 המשפחות הראשונות נכנסו כבר לבתיהם. בקרוב יתחילו בהקמת 100 בתים נוספים. המושב יכיל 200 משפחות, לכל מתיישב שטח של 5 דונם למשק זעיר אינטנסיבי. המתיישבים הם מפועלי פ"ת ויש מהם עולי גרמניה. כפר נחמן על שמו של נחמן סירקין, מאבות פועלי ציון. מיד לאחר המלחמה העולמית ביקר בארץ. בשנותיו האחרונות חי באמריקה ושם מת.
כפר נחמן נמצא בקצה השפלה, בקרבת שלשלת הרים. במזרחית-דרומית הרי יהודה, ובמזרחית-צפונית הרי השומרון. מול כפר נחמן, לרגלי ההרים שוכן הכפר הערבי מגדל צדק, הנמצא על בלימה, 150 מטר מעל פני הים התיכון. בשיפוליו, דרומה, נמצאים מחצבות אבן וכבשני סיד, שבעליהם יהודים. הכפר מיושב ערבים מוסלמים, כ- 700 נפש.
הרבה כפרים בארץ נקראים בשם מגדל, וזוהי המלה העברית מגדל. בשביל להבדיל בין ה"מגדלים" השונים הוסיפו לכל "מגדל" שם לוואי. לזו קוראים מגדל צדק, ע"ש משפחת צדק שהתיישבה פה לראשונה. משפחה זו מוצאה מהכפר ג'מעין בהרי שכם. לפני דורות אחדים מסיבת --------- עזב שייך צדק את כפרו, בערך בשנת 1840, והתיישב במגדל זו, שנקראת מאז מגדל צדק לכפר זה קוראים גם מגדל י'בא. תושבי הכפר אומרים שהמלה י'בא הוא שיבוש המלה בבא, היינו אפיפיור או בישוף. אולם נראה שהמקור הוא אחר. לרוב מוסיפים לכפרים ששמם מגדל את שם האין הסמוכה להם (כמו מגדל עזה, מגדל טבריה וכדומה) אולי קראו למגדל זו, מגדל יפו, ומזה השתבש השם מגדל י'בא.
עד היום נשארו בין בתי הכפר שרידי בנינים מימי היוונים והרומאים. בין חומות הכפר מתרומם בנין גדול הבנוי על יסודות של כנסיה נוצרית עתיקה. במרתף של בנין זה, על המשקוף, ישנה כתובת יוונית מהמאה הרביעית-החמישית לספירה הרגילה, עליה כתוב מרטיריון (היינו מקום שנהרג מרטיר קדוש) של הקדוש קריקוס.
לפי המסורת הנוצרית היה קדוש זה בן שלוש שנים, שנהרג בימי דיאוקלטין המלך. יש הסבורים , שבמקומה של מגדל צדק הייתה בימי קדם העיר אפק שנקראה כך ע"ש האפיק (ואדי דיר באלוט) המתחיל בקרבתה וחודר בין ההרים מזרחה. בשם אפק קראו גם לערים אחרות בארץ. אפק זו הייתה ידועה עוד מראשית כבוש הארץ ע"י שבטי ישראל. ואולי אותו מלך אפק הנזכר בין המלכים שהכניע יהושע בן נון היה מהמקום הזה. בתקופה מאוחרת יותר הייתה חשיבות מיוחדת לאפק, כי ישבה לפתחו של מעבר חשוב אל פני ההרים, אל העיר שילה – המרכז הדתי לישראל שלפני כיבוש ירושלים. שילה נמצאת בקו יש מזרחה עם מגדל צדק, במרחק יום אחד הליכה. מסופר: ויצא ישראל לקראת פלישתים למלחמה, ויחנו על האבן העזר והפלישתים היו באפק. אפשר לשער שאבן העזר הייתה במקומו של הכפר הערבי דיר באלוט הנמצא מזרחה למגדל צדק. "ויערכו פלישתים לקראת ישראל ותטש המלחמה וינגף ישראל לפני הפלשתים ויכו במערכה בשדה כארבעת אלפים איש" אחרי המפלה הזאת הביאו משילה את ארון ברית ה' "ויהי בבוא ארון ברית ה' אל המחנה ויריעו כל ישראל תרועה גדולה ותהום הארץ וילחמו פלשתים וינגף ישראל וינוסו איש לאהלו ותהי המכה גדולה מאוד ויפול מישראל שלשים אלף רגלי וארון אלהים נלקח וירץ איש בנימין מהמערכה ויבא שילה ביום ההוא....ותזעק כל העיר"(שמואל א;'-ד')
                                   זאב וילנאי.


 

Comments
    
הרשמה      כניסה לחברים
אתר על ידי אתרים ת.ר. בע"מ  |  Site by AtarimTR LTD